تبلیغات
گرجستان.تفلیس.سفر.توریست - چگونه به باتومی سفر کنیم.؟
دوشنبه 30 خرداد 1390

چگونه به باتومی سفر کنیم.؟

   نوشته شده توسط: س آ    

از تفلیس تا باتومی

بدست جواد گلچین فر

چگونه بین دو شهر تفلیس و باتومی مسافرت کنیم؟این سئوال را خیلی ها میپرسند که چطور می توان از باتومی به تفلیس رفت یا بلعکس. پاسخ کلی هم خیلی ساده است با هر وسیله ای که دوست دارید. برای افرادی که از اتوموبیل شخصی استفاده میکنند که تکلیف روشن است، با کمی پرس و جو جاده اصلی را پیدا کنید و مسافت 380 کیلومتر را رانندگی کنید.
با قطار: لااقل روزی دو بار قطار در این مسیر حرکت میکند. یکی روز رو که بیشتر اوقات حدود 9 صبح راه می افتد و شب رو هم حدود 11 شب. البته روی این ساعتها زیاد حساب باز نکنید که احتمال تغییر در آن وجود دارد. واگنهای قطار روز رو بیشتر فاقد کوپه و مانند اتوبوس است. اما در قطارهای شب رو کوپه های دو نفره و چهار نفره وجود دارد. از من بشما نصیحت که سعی کنید یک کوپه بگیرید که فقط خودتان یا دوستانتان در آن باشید. اگر تنها مسافرت میکنید، بهتر است یک کوپه دو نفره بگیرید. ابدا به این خیال خام نباشید که ممکن یک دوست خوش تیپ یا خوش صحبت در طول مسیر پیدا کنید، چنین افرادی در گرجستان بطور معمول تنهایی سفر نمی کنند. اما عکس آن احتمال اینکه یک همسفر بد هیبت الکلی که تا صبح تگری بزند، گیرتان بیاید خیلی بیشتر است و ترجیح بدهید تا صبح کنار دستشویی قطار به ایستید. در فصل تابستان و بویژه ماه آگوست انتظار نداشته باشید که هر وقت اراده کردید بتوانید بلیط تهیه کنید. در ضمن گرچه ساختمان ایستگاه راه آهن تفلیس بازسازی و مدرن شده است اما گیشه های فروش بلیط آن به نسبت مراجعه کننده ها سرویس کافی ندارند و امکان معطلی زیاد است، بیشتر متقاضیان بلیط هم صف و نوبت سرشان نمیشود. اگر هم زبان بلد نباشید که بدتر چون در آن اوضاع کسی حوصله ندارد، تلاش کند ببیند خواسته شما چیست.
با مینی بوس: خوبی این وسیله اینست که در همه ساعات روز یافت میشود و برای سوارشدن به آن نیازی نیست که از قبل بلیط تهیه کنید. هزینه سفر با آن حدود بیست لاری آب میخورد. در طول مسیر هم فرصتی بدست می آید که یک غذای محلی نوش جان کنید.
با هواپیما: هم جورجین ایرویز و هم پگاسوس در مسیر تفلیس به باتومی پرواز دارند. بعبارتی لااقل در هفته شش پرواز در این مسیر وجود دارد. بلیط جورجیا حدود 120 لاری و پگاسوس 90 لاری است.
اتوبوس و سواری هم در این مسیر وجود دارند. روی سواری در هر ساعتی نمی توان حساب کرد مگر اینکه بخواهید دربستی ماشین را کرایه کنید. اتوبوس هم در ساعتهای خاصی حرکت میکند و برنامه ساعتها متغیر است.البته قیمتها تغییر کرده