تبلیغات
گرجستان.تفلیس.سفر.توریست - برنامه سفر به گرجستان بخوانید و نظر دهید
سه شنبه 31 خرداد 1390

برنامه سفر به گرجستان بخوانید و نظر دهید

   نوشته شده توسط: س آ    

گرجستان كشوری است با نقاط دیدنی فراوان ولی چون صنعت جهانگردی آن نوپاست هنوز برای بسیاری از هموطنان ما شناخته شده نیست. چه مسافران و چه تورگردانان اغلب اطلاعات كمی درمورد این كشور دارند و از همین رو گاهی برنامه های مسافرتی غیرحرفه ای از سوی تورگردانان ارائه می شود و مورد استقبال مسافران هم قرار می گیرد.امروزه جهانگرد ایرانی میداند در یك سفر چند روزه نمی تواند تمام كشور تركیه را مورد بازدید قرار دهد اما درمورد گرجستان چون شناخت كافی وجود ندارد گاهی چنین فكرهایی به سر خطور می كند. من برای یك جهانگرد كه قصد دارد یك سفر معمولی به گرجستان داشته باشد، دوبرنامه پیشنهاد می كنم:

- برنامه سفر به شرق گرجستان: این سفر می تواند به مقصد تفلیس پایتخت گرجستان باشد. برای بازدید از نقاط دیدنی تفلیس واقعن چندین روز زمان لازم است. سه شهر بسیار زیبا و دیدنی در شرق گرجستان وجود دارند كه عبارتند از تلاوی Telavi ، گورجآنی Gurjaani و سیقناقی Sighnaghi. این شهرها مناطقی باستانی هستند و  محل تاكستان های گرجستان. زیبایی این شهرها و مناطق اطراف آن بویژه در فصل پاییز وصف ناپذیر است. انگور و فرآورده های مربوط به آن در این مناطق تولید می شوند و جشنهای مختلفی در رابطه با این محصولات برگزار می شوند. در برنامه سفر به شرق گرجستان حتمن باید از این مناطق بازدید صورت گیرد. نقطه دیدنی دیگر شهر متسختا Metskheta است كه در نزدیكی تفلیس قرار گرفته است. متسختا پایتخت باستانی گرجستان است. اگر كسی به تفلیس برود و متسختا را نبیند مانند شخصی است كه به شیراز یرود ولی تخت جمشید را نبیند. لااقل یكروز برای بازدید از این شهر باید درنظر گرفته شود. شهر دیگری كه در نزدیكی تفلیس قرار گرفته است گری Gori است. گری زادگاه استالین دیكتاتور معروف شوروی است. موزه معروف یه موزه استالین در این شهر قرار گرفته است. در این موزه علاوه بر مشاهده اسناد و مدارك دوران استالین با برگی از تاریخ معاصر آشنا می شوید، در محوطه موزه خانه زادگاه استالین قرار دارد. با همان ظروف و سماور مربوط به آن دوران.واگن اختصاصی استالین در قطار نیز در این محوطه قرار گرفته است. واقعن جالب و دیدنی است. بازدید از شهر گری لااقل یكروز از وقت مسافرت شما را می گیرد. در برنامه سفر به شرق گرجستان بنابر به مدت سفر و ذائقه مسافران می توان گشتهای مختلف دیگری را هم در نظر گرفت.

- برنامه سفر به غرب گرجستان: مقصد و اقامتگاه اصلی در این برنامه می تواند شهر باتومی در نظر گرفته شود.شهر باتومی آنقدر زیباست كه دیدن آن حداقل چند روز زمان نیاز دارد. بلوار باتومی محدوده بسایر وسیعی است همیشه پر از جمعیت و  با تفریحگاههای مختلف. لااقل یكروز كامل باید برای بازدید از این بلوار اختصاص پیدا كند. حداقل یكروز زمان نیز لازم است كه با خیابانها و بناهای مختلف داخل شهر باتومی آشنا شویم.چند نقطه دیدنی هم در اطراف شهر قرار دارند كه حتمن باید یكروز را به بازدید از آنها اختصاص بدهیم مانند باغ گیاهی اطراف باتومی  كه مجموعه ای منحصر به فرد از چند هزار گیاه  است، قلعه گنیو Gonio Fortress ، آبشار و پلهای سنگی كمانی. بازدید از شهر تفریحی كبولتی Kobuleti هم  كه در 24 كیلومتری باتومی قرار گرفته است، لااقل یكروز زمان می خواهد. كبولتی در دوران شوروی تفریحگاه اشراف محسوب می شده است. این شهر هیچ صنعتی ندارد و تمام اقتصاد آن از طریق مراكز تفریحی آن می چرخد. حداقل یكروز بازدید از اوركی  Ureki یا منطقه  سحرآمیز گرجستان حتمن باید در برنامه سفر باشد. دانشمندان متوجه شده اند كه آنچه بومیان اثر جادویی در این منطقه می نامیدند پایه علمی دارد. در این منطقه میدانهای مغناطیسی طبیعی وجود دارد كه تاثیر مستقم بر روح و جسم انسان می گذارند، مگر می شود تا باتومی رفت و یكروز را در اوركی نگذراند؟ شهر دیدنی دیگر  بندر پتی Poti دومین بندر مهم گرجستان است. سبك خانه های ویلایی داخل این شهر انسان را بیاد خانه های ویلایی در اطارف لندن می اندازد.بازدید از پتی و مناطق اطراف آن حداقل یكروز وقت نیاز دارد.

با توضیحاتی كه دادم من همیشه در برنامه های سفر پیشنهادی خود برنامه سفر به غرب گرجستان را از برنامه سفر به شرق جدا می كنم و هر دو برنامه را در یك تور كوتاه مدت توصیه نمی كنم اما در نهایت تابع مسافر هستم.  اگر شما در یكی از برنامه های مربوط به تور شرق یا غرب گرجستان شركت كنید و بخواهید نیمی از زمان خود را به نقطه مقابل بروید در گرجستان همه امكانات و سرویس های لازم در اختیار شما قرار می گیرد اما اگر با من مشورت می كنید بویژه به مسافران تور زمینی  توصیه می كنم كه اینكار را نكنید. فاصله شهرهای تفلیس و باتومی بیش از چهارصد كیلومتر است. اقامت در هر دوشهر و بازدید  از  مناطق  اطراف هریك باعث می شود كه كل مدت سفر را در حالت حس جابجایی و عدم استقرار  قرار بگیرید و خدای ناكرده آرامشتان بهم بریزد.